Corporate

Message of President

A+ A-

Sevgili sektör mensuplarımız,

1999 yılında kurulan Türkiye Deri Vakfımızın bir seçimli genel kurulunu daha geride bıraktık. Yeni yönetim kurulunun sektörümüze hayırlı olmasını temenni ederim. Bu vesileyle vakfımızın kuruluşunda emeği geçen sektör büyüklerimize, önceki dönemlerde görev yapmış tüm başkan ve yönetim kurulu üyelerimize sonsuz şükranlarımı iletmek isterim. TÜRDEV yönetim kurulu olarak önümüzdeki iki yıl boyunca siz değerli sektör mensuplarımızın destekleriyle deri sektörümüze hizmet etmeye çalışacağız. 

Türkiye Deri Vakfı, ülkemizin ana sermayelerinden biri olan deri endüstrisinin ve dericilik mesleğinin geliştirilmesini desteklemek, sektörün sorunlarına çözümler bulmanın yanında bilimsel araştırma ve geliştirme çalışmalarını destekleyerek geleceğini teminat altına almak için oluşturulan bir kuruluştur. 
Hızla değişen dünya şartları altında gelişen ülkemizin diğer sanayi sektörleriyle birlikte deri sektörünün de büyümesi ve modernleştirilmesi için çalışmak bizim önceliklerimiz arasında yer alacaktır. Deri sektörünün ekonomik, teknolojik, ticari, bilimsel, sosyal, hukuki ve idari yönden geliştirilmesi ideali doğrultusunda sektör üyelerimiz ve mevcut eğitim kurumlarımızla iş birliği yapmayı sürdüreceğiz. Ülkemizin en büyük avantajlarından birinin genç nüfusumuz olduğunu takdir ediyoruz. Bu doğrultuda dericilik mesleğine ilgi duyan tüm gençlerin aldıkları eğitim süreçlerinde yapacağımız ödül, burs ve maddi yardımlarla yollarını açmayı ve dericilik mesleğini sevdirmeyi hedefliyoruz. 

2020’nin ilk günlerinden itibaren dünyamızda etkili olan Covid-19 pandemisi, bir yandan toplumların sağlığını derinden etkilerken, diğer yandan da sosyal hayat ve ekonomide etkisini uzun yıllar boyunca sürdürecek izler bıraktı. Böylesine global çaplı ve güçlü bir krizden sektörümüzün etkilenmemesi mümkün değildi. Toplum sağlığını etkilemesinin yanında, dünyada ilk defa toplu olarak sınırların kapandığı, ticaret, seyahat ve lojistiğin zorlaştığı dönemler yaşadık ve bugün itibariyle görüldüğü üzere yaşamaya ne yazık ki devam edeceğiz. Dünyayı derinden etkileyen böylesine güçlü bir krizin ülkemizi ve sektörümüzü etkilememesi tabii ki beklenemezdi. Bu yeni dönem dericilik için de çeşitli çözülmemiş zorluklar getirecektir. Uluslararası fuarlara gitmekteki zorlukların yaratacağı ürün tanıtımındaki sıkıntılardan, mal tedarik zinciri ve lojistiğinde pandeminin yaratabileceği gecikmelere, pek çok güçlükle karşılaşacağımız aşikâr. Son dönemde artan ihracat rakamları bize umut aşılasa da gelecekte endüstrimizi dünyada tanıtmak ve büyütmek için daha çok çalışmamız gerekeceğini görüyoruz. Deri sektörü uzun yıllara dayanan köklü ve gelişmiş altyapısıyla pandeminin yarattığı bu zor dönemi başarı ile atlatacaktır. 

 Özellikle pandemi koşullarında gördüğümüz üzere, sanal fuarlar ya da şirket içi sistemlerimiz olsun, teknolojinin iş yapış şekillerimizde ciddi değişikliklere neden olacağı kaçınılmaz bir gerçekliktir. TÜRDEV olarak, pandemi ve teknoloji gibi etkenlerin yarattığı bu yeni koşullar altında sektörümüzün bizden beklentileri doğrultusunda yanında olacağımızı vurgulamak isterim.

TÜRDEV yönetim kurulu yapısı itibariyle bünyesinde vakfa bağlı olan birçok sivil toplum kuruluşu bulundurmaktadır. Değerli sivil toplum kuruluşlarının yarattığı ortak sinerji ile bir çatı kuruluş olma özelliğine sahiptir. TÜRDEV gücünü bünyesindeki STK ve üyelerinden almaktadır. Bu dönemde de sektörün sesi ve gücü olmaya devam edeceğiz.

Sevgi ve Saygılarımla

Gürkan Kopuz