Corporate

Message of President

A+ A-

Dünya tarihinin en eski materyal ve zanaatlarından olan deri ve dericilik asırlardır Anadolu ve bugün Türkiye de üretim geleneğini sürdürüyor. İnsanlık tarihinin örtünme sebebiyle ilk ihtiyaçlarından olan deri günümüzde inovasyon, moda ve tasarım gücüyle yeniden şekil buluyor.
1999 yılında sektörün önde gelen şahıs ve kuruluşlarının emek ve katkılarıyla kurulan Türkiye Deri Vakfı bu sene 20. Senesini dolduruyor. Misyonu sektörün dinamiklerini aynı çatı altında toplayıp sinerji yaratmak olan TÜRDEV ’in 2019 yılı genel kurulunu yaptık.  Yeni yönetim kurulunun deri sektörüne hayırlı olmasını temenni ederim.
Aile firmalarının yaygın olduğu deri sektöründe nesil değişimi ya çok sancılı oluyor ya da gerçekleşmiyor. Bunun altında kurumsallaşamama, aile içi sorunlar ve yeni neslin başka alanlara yönelmesi gibi faktörler yatıyor. Öte yandan bu geçişi tamamlamış işinde başarılı, sektöre faydası olan gençlerimizde mevcut. Bu bayrağın taşınması ve daha iyi noktalara getirilmesi için gençlere sahip çıkılmasını, desteklenmesini ümit ediyorum. Genç nesil olarak bizlere de çok çalışıp bu mirasa sahip çıkmak, gelenekleri yaşatmak, aynı zamanda Vakfımızı ileriye taşımak düşüyor.
Deri ve deri ürünleri sektöründe başta giyim olmak üzere son yıllarda kan kaybı olduğu bir gerçek. Üretim kapasiteleri düşerken birçok işgücü kaybı da beraberinde geldi. Emek yoğun olan bu sektörde bugün olası bir talep artışında sektörün bu talebe cevap vermesi eldeki iş gücüyle mümkün gözükmüyor. TÜRDEV olarak sektöre nitelikli eleman kazandırmak, daha fazla öğrencinin deri sektörüne yönelmesini sağlamak önceliğimiz olacak. TÜRDEV olarak geçmişte olduğu gibi bu yeni dönemde de eğitime destek vermek için tüm gücümüzle çalışacağız. 
Son yıllarda Rusya pazarında daralma görüyoruz.  Ama ne yazık ki diğer pazarlara hitap eden, sektörün bütün kollarının sahip çıktığı bir fuarımız yok. Uluslararası takvimde yer alacak, doğru kurgulanmış deri, tekstil ve kürk ürünlerini bir arada sergileyebileceğimiz bir moda fuarını sektöre kazandırmalıyız. Deri ülkesi olan Türkiye’nin dünyaya sunacak ve pazarlayabilecek büyük bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Sektörün birleştirici kuruluşu TÜRDEV bu dönemde fuar konusunu daha ciddi bir şekilde ele alacak ve sektöre İstanbul fuarı kazandırma gayreti içinde olacaktır.

Sevgi ve saygılarımla